Helyszín: Kóstolom WineBar Buda, Budapest II. kerület, Káplár utca 19.
Időpont: 2024.10.16. 19:00
Somló minden kétséget kizárva hazán egyik, ha nem legizgalmasabb bortermő vidéke. Most nem csak egy különleges borsorral készülünk, hanem mélyebb betekintést kapunk a Somlói borvidék történelmébe, több szempontból is. Azon borkedvelők számára ajánljuk a kóstolót, akik szeretnének mélyebben megismerkedni a somlói borvidék történetével. Egy izgalmas borválogatással készültünk az eseményre, ahol különböző stílusú borokat és bortermelőket fogunk bemutatni erről a páratlan borvidékről.
Borsor:
- Kolonics Birtok Juhfark 2022
- Zsirai Pince Nagy-Somlói Olaszrizling 2022
- Somló Kincse Piros Bakator 2021
- Kancellár Birtok Furmint 2020
- Ábeles Présház Natur Narancsbor 2020
- Spiegelberg Hárslevelű Dry 2021
Most a somlói kutatási programunk látványosabb eredményeiről, témáiról fognak a hozzánk érkező szakértők egy izgalmas előadást tartani. Ez időrendileg a késő bronzkort (Kr.e. 1450-850) és a kora vaskort (Kr.e. 850-450) fogja fedni. A borokhoz igazítva 6 egységre osztanánk a performanszot. Nem egyetemi előadással készülnek a kutatók, hanem kötetlenebb, laza, beszélgetős programmal.
A témák a borsoron felül:
– 1. A Somló-hegy régészete (Soós Bence): Az előadásban feltárul a Somló-hegy régészeti oldala, kiderül hogy ez a helyszín miért érdekes a régészettudomány számára és mit csinálnak itt ma a régészek.
– 2. Közösségi Régészet a Somló-hegyen (Péterváry Tamás): A Somló-hegy kapcsán a régészeti kutatás egyik új oldala mutatkozik be: a régészeti önkéntesek segítségével végzett közös kutatás, avagy a közösségi régészet. Kiderül, hogy dolgozunk együtt civilekkel, milyen izgalmas közös eredményeink és kalandjaink voltak.
– 3. Halmok, halotti rítusok, italozás a kora vaskori Somló-hegyen (Soós Bence): Az előadásban a Somló-hegyet a múlt században híressé tevő kora vaskori halomsírokról és gazdag leletekről hallhat a közönség egy színes beszámolót.
– 4. Kincsek a Somló-hegy (Tarbay J. Gábor): Bemutatkoznak a Somló-hegy kutatása során előkerült késő bronzkori kincsek, tisztázzuk, hogy a régészettudomány egyáltalán mit ért kincslelet alatt.
– 5. Régészet 3D-ben (Péterváry Tamás): A 3D technológiák a régészeti kutatásban is teret nyertek és forradalmian új, látványos eszközei a kutatásnak. Az előadásban kiderül, hogy készül egy digitális feltárás felszín, „kontextus” vagy egy tárgy 3D modellje a Somló kutatási programban.
– 6. Arany a Somló-hegyen (Tarbay J. Gábor): A bemutatóban fény derül a Somló-hegyen talált legizgalmasabb, európai összefüggésben értelmezhető leleteinkre. Kiderül, hogy hogyan kapcsolódik az írországi Ballinesker, spanyolországi Axtroki és a svédországi Smörkullen a Somló-hegyhez.